Ren Mühendislik; havayolları, karayolları, bağlantı yolları, şehir yolları için sabit ve mobil buz önleme (de - icing) sistemleri, buz erken uyarı sistemleri, buzla mücadele sistemleri geliştirmektedir.

REN DE-ICING

Buz Önleme Sistemleri
Bu sistemler aynı zamanda uzaktan rahatlıkla izlenebilir hale gelebilmektedir.

Karayolları üzerinde yer alan viyadükler ve tüneller için uygulanan otomatik spreyleme, buz önleme sisteminde kullanılan tüm ekipmanlar, profesyonel imalatçılar tarafından sağlanmaktadır.

De-icing veya buz önleme sistemleri özellikle gelişmiş ülke karayollarında kullanılan ve üreticisine göre tasarım değişiklikleri gösteren bir sistemdir. REN Mühendislik tarafından uygulanan buz önleme sistemleri bunların tamamının bir bileşkesi olup, karayolları şartnameleri ile uyum içerisindedir.

İsviçre, Rusya ve Çin’de yapılan projeleri incelememiz sonucunda tamamen kendi mühendisliğimizi kullanarak geliştirmiş olduğumuz zor şartlarda çalışma özelliğini kaybetmeyen sistemimiz, karayollarının en büyük problemlerinden birisi olan buzlanma sorununu çözmek için üretilmiştir.

Yollardaki buzlanma yol güvenliğini tehdit etmektedir. Özellikle büyük şehirlerde belediyelerin bu iş için hazırda bekleyen ekipleri bulunurken şehirlerarası yollarda önlem alınması zorlaşmaktadır. Daha da önemlisi kar yağışının olmadığı fakat hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda viyadüklerdeki buzlanma, kaza riskini iyice arttırmaktadır. Bundan dolayı şehirlerarası yolarda özellikle viyadüklerde otomatik buz önleme sistemlerinin kurulması gerekmektedir.

Sistemin çalışma prensibi, buzlanma oluşmadan, yol sensörü ve meteorolojik sensörler vasıtasıyla alınan bilgiler doğrultusunda buz önleyici solüsyonun nozullarla yola püskürtülmesi ve yolda buz oluşumunun engellenmesidir.

REN Buz Önleme Sistemi elektromekanik bir sistemdir. Sistemde yer alan mekanik tesisat (pompa, borulama ve spreyleme) yine sistemde yer alan otomasyon ile birlikte sistematik olarak çalışır. Meteorolojik sensör ve yol sensörleri vasıtası ile sistem otomatik olarak devreye girerek, standartlarca belirlenmiş ve önceden hesaplanan miktarlardaki solüsyonu yola püskürtür. Oluşacak ani gelişmelerde veya sistemsel hatalarda sistemi manuel olarak elle devreye sokmak mümkündür.

Sistemin ana tetikleyicisi meteorolojik sensör ve yol sensörleridir. Buzlanma riski durumunda daha buzlanma oluşmadan otomasyon sistemi ile pompa devreye girer, otomatik kontrol vanaları tetiklenerek yol üzerine püskürtme yapılır.

Sistemde kullanılan tüm ekipmanlar her türlü hava koşullarında sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu ekipmanlar gerekli kalite sertifikalarına sahip olup, seçilmiş markalardan oluşmaktadır. Sistem ana kumanda odasından izlenebildiği gibi, SCADA ile %100 entegre olarak çalışmaktadır.

Otomasyon Vanaları

Sistemde kullanılan otomasyon vanaları, Türkiye distribütörü olduğumuz vana imalatçısı TCrystal dir.

T-Crystal Vana; Lora Protokolü ile haberleşmektedir. Bu haberleşme 70 km denizaşırı sinyal gönderebilme kapasitesine sahiptir. Torku güçlü olup açılma kapanma süresi 1 sn’dir.

Sistemde püskürtülen solüsyon miktarı püskürtme zamanı ile hesaplandığı için hızlı açılması gerekmektedir. Debi kontrolündeki oluşabilecek sorunların önlenmesi için T-crystal vanalar kullanılmıştır. Zira standart vananın açılma süresinin uzunluğu, değişken debili püskürtmeye sebep vereceği için yola atılan solüsyon miktarının hesaplanmasını zorlaştırmaktadır.

Buz önleme solüsyonu olarak, düşük donma sıcaklığı (-40°C ) ve düşük korozif etkisinden dolayı pompa odasındaki solüsyon tankında muhafaza edilen magnezyum klorür tercih edilmektedir.

Daha fazla bilgi için [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.
KALİTE BELGELERİ Sertifikalar
Detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Tüm Ürünleri Gör İletişim